Godziny zwiedzania: poniedziałek - piątek 9:00-16:00
Łódzki Dom Kultury zaprasza w środę, 6 kwietnia o g. 16 do Galerii Imaginarium (wejście od strony parkingu) na oprowadzanie po wystawie „Okruchy codzienności. Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu”. Osoby 60+ mają wstęp za darmo, pozostałe obowiązują bilety po 4 zł, w spotkaniu uczestniczyć będą autorzy kilku prac.
Więcej o wystawie na stronie ŁDK: Wystawa Okruchy Codzienności
Martwa natura ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu.
Instytucje kultury województwa łódzkiego posiadają często interesujące warsztatowo i wartościowe merytorycznie kolekcje dzieł sztuki, mniej znane w stolicy województwa. Mając na względzie ten potencjał Łódzki Dom Kultury rozpoczyna promocję zbiorów regionalnych od wystawy martwych natur z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu. Zgromadzone przez tę placówkę (funkcjonującą od 1975 roku) obrazy malarskie o tej tematyce to pokłosie wymyślonego przez wieloletnią dyrektor galerii, Małgorzatę Szymlet-Piotrowską, organizowanego od 1997 roku ogólnopolskiego konkursu malarskiego „Triennale z Martwą Naturą”, adresowanego do profesjonalnych twórców. Organizowana co trzy lata impreza miała w sumie dziewięć edycji (w 2000, 2003, 2006, 2009, 2012, 2015 i 2018 roku), każdą z nich obejmował honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundując nagrodę finansową, podobnie jak Starosta Sieradzki i Prezydent Miasta Sieradza – co podnosiło prestiż konkursu, a nagrodzone prace trafiały do kolekcji BWA. Wraz z pracami wyróżnionymi i wcześniej zakupionymi martwymi naturami sieradzki zbiór obejmuje dziś 60 pozycji.
Sieradzki zbiór ma dziś wartość ponadlokalną, a wielu autorów prac pochodzi z Łodzi oraz województwa łódzkiego, jak wspomniany Jan Trojan, ale też Paweł Duraj z Poddębic, Jacek Frąckiewicz z Widawy, Andrzej Hoffman z Piotrkowa Trybunalskiego, Halina Nowicka z Sieradza, Jarosław Lewera z Pabianic, Joanna Trzcińska z Łasku czy Józef Panfil ze Smardzewic (prace dwojga ostatnich znajdują się dziś w rękach prywatnych). Tym bardziej cieszy fakt, że po latach starań doszło do prezentacji martwych natur z sieradzkiej kolekcji w Łodzi – dodajmy, że wcześniejsze wystawy pokonkursowe jeździły po Polsce, pokazywano je m.in. w galeriach w Częstochowie, Kaliszu, Wałbrzychu, Nowym Sączu, Bełchatowie, Zakopanem. Zorganizowana przez Łódzki Dom Kultury, dzięki życzliwości i współpracy z BWA w Sieradzu, wystawa „Okruchy codzienności” jest zatem z jednej strony przybliżeniem łodzianom ciekawej regionalnej kolekcji a z drugiej przyczynkiem do refleksji nad niesłabnącą popularnością tego gatunku w polskiej sztuce końca XX i początku XXI wieku.
Więcej informacji o wystawie można przeczytać również na stronie
Łódzkiego Domu Kultury.