Godziny zwiedzania: poniedziałek - piątek 9:00-16:00
Projekt artystyczny TOUCH-SEE-FEEL
Widzimy się, możemy się słyszeć, ale nie możemy uścisnąć dłoni ani poczuć naszej obecności. Jednak dzięki sztuce, formie artystycznej możemy spróbować ominąć te ograniczenia i pomimo fizycznej odległości przekazać coś ważnego lub nieważnego, zaoferować część naszej obecności.
TOUCH-SEE-FEEL to projekt dydaktyczno-artystyczny, realizowany przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach „Konkursu 059 – wsparcie badań Filii UAM”, obejmującego zadania „04 – wsparcie zarządzania talentami – powstrzymanie drenażu mózgów”.
Projekt został zapoczątkowany w Polsce w styczniu 2022 r. i kontynuowany w ramach programu Erasmus na University of Beira Interior Faculty of Arts and Letters w Covilha w Portugalii w kwietniu oraz na University of Jordan Department of Visual Arts w Ammanie na przełomie maja i czerwca tego roku. Opiera się on na założeniu, że uniwersalne pojęcia mają podobną interpretację wizualną w kulturach o odmiennych miejscowych tradycjach plastycznych. Miał on określić korelację lokalności kulturowej z praktyką artystyczną wśród studentów kierunków artystycznych.
Prezentowana wystawa pokazuje wyniki badawcze, uzyskane w trakcie projektu.
TOUCH-SEE-FEEL obejmuje dwa etapy:
1. Szkic/projekt rysunkowy koncepcyjny.
2. Transpozycja przestrzenna projektu w technologii tworzyw sztucznych lub technikach ceramicznych.
3. Wystawa konfrontująca realizacje.
4. Podsumowanie przeprowadzonych badań i ocena ich zgodności (bądź rozbieżności) z przyjętymi kryteriami.
Wymiana jest interesującym doświadczeniem, powalającym zauważyć różnice postaw twórczych z obszarów o różnych tradycjach artystycznych, innych fundamentach kulturowych i odmiennych odniesieniach do współczesności. Wystawa pokazuje to, co nas łączy mimo różnic, to, co jest niezmienne bez względu na odmienności. Innym ciekawym doświadczeniem dla studentów jest poczucie „na własnej skórze” relacji twórca projektu – wykonawca projektu – odbiorca, będący wykonawcą projektu. Zadanie pozwala kształtować samoświadomość twórcy, gdy jego dzieło usamodzielnia się i staje się bytem od niego niezależnym.
Kierownikiem projektu TOUCH-SEE-FEEL jest dr hab. Beata KOTECKA, profesor na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu, absolwentka tej uczelni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Beata Kotecka jest rzeźbiarką. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Kaliszu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Erfurcie i Grodnie, a także na wystawach zbiorowych w Poznaniu, Warszawie, Kaliszu i Hautmont (Francja).