Wróć do wszystkich wystaw

Wystawa Krzysztofa Ryfy pt. Cztery strony 7 czerwca – 7 lipca 2023 r.

07 cze 2023 - 07 lip 2023

Krzysztof Ryfa
Urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Kurator wystaw, animator kultury, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski.

Zrealizował wiele wystaw indywidualnych, bierze udział w prezentacjach zbiorowych. Wśród nich należy wymienić: przeglądy Twórczości Artystycznej Nauczycieli Plastyków: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki w Rzeszowie, Salon Plastyki Egeria w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolskie Triennale Akwareli w Lublinie, Bielska Jesień w Bielsko Białej, Konkurs im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Arsenał 88 w Warszawie, Cztery Pory Roku w Szczecinku, Ostrowskie Biennale Grafiki i Rysunku w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolski Konkurs Malarski im. R. Pomorskiego w Katowicach, Międzynarodowa Wystawa „Bez granic” w Białej Podlaskiej, Quadro Art w Łodzi, Pejzaż Współczesny w Częstochowie.

CZTERY STRONY

Mój kraj, czterościenny. Zapora południa, orla w zenicie, strzępiąca się ku północy.
Biała taśma wybrzeża. Linie energetyczne, słupy, autostrada do Świecka. Omszałe bunkry wyzbyte geometrii. W oczodołach ćwierka las. Mityczne bagna. Znam kolor, zapachy, byłem przy jeziorze, sośnie, kamieniu. Otwieram okno. Zawsze na jakąś stronę. Drewno rozeschnięte od słońca, róża wiatrów. W poprzek, wzdłuż, tak jak prowadzą arterie. Obwodnicą i na przełaj, pod błędną gwiazdą GPS. Postój na stacji lub przy figurze. Spokój, drżą promieniste wstążki. Tata mawiał, że nie należy zawracać.

Wystawiał swoje obrazy m. in. w: Starej Prochowni w Warszawie, Galerii ZPAP Na Piętrze w Łodzi, Galerii ZPAP Kierat w Szczecinie, Galerii ZPAP przy Piwnej w Gdańsku, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii BWA w Rzeszowie, Galerii BWA w Sieradzu, Centrum Kultury Browar B we Włocławku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, BWA w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień w Kaliszu, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Bibliotece Głównej w Kaliszu, Galerii ZPAP w Zielonej Górze, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Sztuki w Mosinie, Galerii Brama Wrocławska w Oleśnicy, Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, Pałacu w Siemczynie, Pałacu Struga.
Za granicą prezentował twórczość w Niemczech (Hamburgu, Erfurt, Wiesbaden, Kassel), we Francji (Lille, Henin-Beaumont), we Włoszech (Werona), w Szwecji (Malmo), na Cyprze (Pafos), na Ukrainie (Lwów, Łuck), na Litwie (Koszedary), w Stanach Zjednoczonych (Chicago).
Mieszka i tworzy w Ostrowie Wielkopolskim.

Dołącz
  • Data: 07 cze 2023 - 07 lip 2023
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Krzysztof Ryfa
  • Czas trwania:27 dni

216 komentarzy

Dodaj komentarz

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content