Wróć do wszystkich wystaw

Wystawa poświęcona twórczości wieloletnich pedagogów PLSP w Zduńskiej Woli

piątek, 03 gru 2021

Od 5 listopada do 3 grudnia 2021 roku odbyła się wystawa twórczości wieloletnich pedagogów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli; Franciszka Kubiaka, Mariana Olejniczaka oraz Zbigniewa Woźniaka. Prezentowane prace zostały wybrane ze zbiorów BWA. Wystawa nawiązuje do 45-lecia PLSP w Zduńskiej Woli.

Franciszek Kubiak (1934-2009) – studia artystyczne ukończył w gdańskiej ASP w 1961 r. w pracowniach prof. Stanisława Borysowskiego i Piotra Potworowskiego. Jako współzałożyciel artystycznej Grupy Sieradzkiej był jednym z pierwszych artystów należących do sieradzkiego środowiska plastycznego. Aktywnie uczestniczył w licznych plenerach i wystawach poplenerowych oraz w wystawach środowiskowych: w latach 1976-1978 w pokazach Grupy Sieradzkiej w Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Koninie, Legnicy i Wałbrzychu, następnie w Sieradzkich Prezentacjach Plastycznych, oraz Salonach Wiosennych i Jesiennych w Łodzi. Brał udział w ogólnopolskich konkursach malarskich: „Kobieta” w Piotrkowie Trybunalskim, „Bielska Jesień” w Bielsku Białej, w konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolskich Konkursach Malarskich „Triennale z Martwą Naturą” w Sieradzu. Wystawy indywidualne prezentował w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu. Pracę twórczą łączył z pracą dydaktyczną i administracyjną jako wieloletni dyrektor Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli.

Marian Olejniczak (ur. w 1954 r.) – absolwent Wydziału Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1979 r. z wystawiennictwa i grafiki użytkowej. Twórczość w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki użytkowej i malarstwa architektonicznego. W latach 1991 – 2015 był dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Zbigniew Woźniak (ur. w 1952 r.) – ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Projektowania Szkła i Ceramiki. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem szkła artystycznego. Miał około 40 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą – w Japonii, Włoszech, Meksyku, Hiszpanii, Kanadzie, Holandii, Bułgarii, Turcji, RFN, Wielkiej Brytanii, Belgii. Laureat ponad dwudziestu konkursów, m.in. miesięcznika „Szpilki” w 1979 i 1987 roku (Złota Szpilka). Prace w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i na świecie. Przez wiele lat pracował w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli jako nauczyciel ceramiki.
W roku 2021 otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Fragmenty wystaw można obejrzeć dzięki telewizji 8tvr.pl. Dziękujemy

Dołącz
  • Data: 03 gru 2021 00:00 - 00:00
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Franciszek Kubiak, Marian Olejniczak, Zbigniew Woźniak
  • Czas trwania:24 dni

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content