Wróć do wszystkich wystaw

Wystawa malarstwa Janusza Kokota pt. Dialog. 7 – 28 października 2022 r.

07 paź 2022 - 28 paź 2022

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2022 zrealizował 20 wystaw indywidualnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

Janusz Kokot was born in Kalisz in 1960. He graduated from the Institute of Art at Częstochowa University. He works as a painter and designer. Between 1988-2022 he prepared 20 individual exhibitions in Poland, the Netherlands, Germany, Norway, Sweden and Great Britain. He has participated in dozens of collective exhibitions in Poland and abroad. He is the winner of 13 prizes and distinctions in national art competitions.

Sztuka jest zadziwiającym zjawiskiem, żywym i dynamicznym.
Na przestrzeni dziejów jej zasięg, rola i zadania nieustannie się zmieniają. Czasem sztuka służy wyłącznie wyrażaniu piękna natury, a czasem w zmyślny sposób używając tego piękna promuje teorie, poglądy i idee. Formuje się w style i kierunki. Wytycza trendy i kanony. Przymila się gustom mecenasów lub przeciwnie manifestuje swoją niezależność. I niezmiennie od wieków wychwala talent jej twórców. Artyści, którzy wytyczali jej drogi budzą mój podziw i szacunek, dlatego traktuję ich jak bohaterów.

Wystawa prezentowana w Galerii Sztuki w Sieradzu zawiera prace powstałe w latach 2013 – 2022. W okresie tym nastąpiły długie przerwy w mojej działalności artystycznej spowodowane kilkuletnią pracą na polu misyjnym w Afryce. Zawartość ekspozycji jest więc rezultatem prób poszukiwania artystycznej tożsamości po doświadczeniach życia w odmiennej kulturze, oraz formą dialogu z twórczością mistrzów sztuki współczesnej, rodzajem korespondencji z moimi idolami i bohaterami.

Cykl Listy do Rosalie są hołdem złożonym australijskiej artystce Rosalie Gascoine.

Poliptyk HK powstał z inspiracji op-artowskimi obrazami Bridget Riley, a kompozycja Message jest w dużej mierze ,,portretem zbiorowym” twórców amerykańskich dwudziestego wieku. Frank Stella, Jackson Pollock, Keneth Noland, Richard Serra, Franz Kline, to tylko niektórzy artyści, krórych indywidualny, niepowtarzalny styl widoczny jest w poszczególnych ,,literach” budujących poliptyk Message.

To co łączy większość wyżej wymienionych osób, to podobne rozumienie idei dzieła sztuki.
Cykle prac 12 linii, 5 linii czy poliptyk Bez tytułu stanowią dopełnienie tego dialogu i dowód na moje umiłowanie minimalizmu.

Dołącz
  • Data: 07 paź 2022 - 28 paź 2022
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Janusz Kokot
  • Czas trwania:19 dni

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content