Wróć do wszystkich wystaw

Wystawa malarstwa Iwony Duracz-Gil pt. Warstwy pejzażu 12 stycznia – 2 lutego 2024 r.

12 sty 2024 - 02 lut 2024


Mieszkanka Rzeszowa. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2018 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Pracowni Malarstwa prof. zw. Stanisława Białogłowicza. Zajmuje się dydaktyką oraz twórczością artystyczną w zakresie sztuk pięknych. Malarka prowadzi pracownię rysunku i malarstwa, w której dzieci i młodzież udoskonalają swoje umiejętności malarskie i rysunkowe. 

Jej obrazy wystawiano zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: 12 Triennale Małych Form Malarskich (2022), Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu; Artyści z Szopena 59 – akt II (2022), Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach; Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny czworokąt (2022), BWA Przemyśl, Krosno, Rzeszów, Kielce; Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku (edycja 2021, edycja 2020), BWA Rzeszów; Quadro Art 2021 (2021), Filharmonia im. A. Rubinsteina w Łodzi; Człowiek/natura/znak (2019), Galeria ESCK w Mielcu; Barbizon wiśniowski (2019, 2017), Galeria Forum w Toruniu; Granice pejzażu (2017), Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie; Bliźniemu swemu (2016), Galeria Sztuki Zachęta Warszawa; AUTOFOKUS (2016), II Tarnowski Weekend Fotografii, BWA Tarnów.

Artystka mówi o swojej twórczości:

Repertuar moich prac na ten czas to głównie reminiscencje pejzażu, zapis widzenia artystycznego przefiltrowany przez moją wrażliwość i intuicję. Poszukuję specyficznego klimatu, wyczuwalnej atmosfery danego miejsca. Tworzone przeze mnie prace dotyka geometryzacja form. W poszukiwaniu pożądanego nastroju obrazu punktem wyjścia jest natura. W toku malarskich zmagań coś przyjmuję, coś odrzucam, stwarzam nowy porządek. Pochłania mnie kolor, światło, kształt. Obraz na początku emanuje nadmiarem elementów, sugerowanych przez obrazowaną przestrzeń, stopniowo jednak następuje synteza. Kompozycje stają się coraz bardziej oszczędne. Oddalając się od rzeczywistości kreuje malarski świat. Natura w moim sposobie widzenia artystycznego ściśle wiąże się z linią. Linia pozostaje czynnikiem konstrukcyjnym. Wyrażam nią rytm drzew, ruch wody. Ważnym elementem mojej ekspresji jest kolor, który może wzruszać, dawać radość, budzić wstręt. Zapamiętuje ten, który wywarł na mnie największe wrażenie i staram się go odtworzyć. Delikatna struktura plamy w połączeniu ze smugą światła wypełniając płaszczyznę obrazu pozwala mi na uzyskanie pożądanej atmosfery. Jeśli malarstwo posiada w sobie jakąś tajemnicę, jeżeli posiada głębię, daje możliwość wielowarstwowych odczuć. Stanisław Fijałkowski powiedział kiedyś (…) bezpośrednie wypowiedzi w sztuce są banalne, pośrednie poruszają wyobraźnie. Maluje swoim potencjałem na który składają się otoczenie, radości, smutki. Obrazy to wizerunek naszego wnętrza. Od tego się nie ucieknie. Dotychczasowe doświadczenia malarskie stały się dla mnie sposobem na poznawanie otaczającego świata oraz próbą rozpoznania siebie w formie tworzonego obrazu. Doświadczenia te są dla mnie wciąż otwarte.

Dołącz
  • Data: 12 sty 2024 - 02 lut 2024
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Iwona Duracz - Gil
  • Czas trwania:16 dni

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content