Godziny zwiedzania: poniedziałek - piątek 9:00-16:00
Janusz Ziarnik– pedagog, krajoznawca, regionalista, fotograf, autor publikacji w książkach i pismach pedagogicznych. Niegdyś współpracownik lokalnych gazet takich jak: „Nad Wartą”, „Goniec”, „Nowe Życie Pabianic” a także korespondent „Radia Łódź”. Od 36 lat w kwartalniku „Na Sieradzkich Szlakach” pisze m.in. o historii, ochronie środowiska i turystyce. Autor wystaw fotograficznych : „Konterfekty natury”, „Przestwór”, „Faramuszki”, „Buk”, „Szaty nieba” i „Mgła” prezentowanych w galeriach Sieradza, Łodzi, Łasku i Dobronia. Animator Grupy Ldzań- Grabia działającej w Dobrońskim Centrum Kultury. Założyciel i kurator galerii „U doktora” w ośrodku zdrowia w Dobroniu. Autor scenariuszy i reżyser spektakli teatralnych realizowanych w szkole podstawowej w Mogilnie Dużym. Para się też literaturą. Pierwsza książka „Opowieści dobrońskie” wyszła w roku 2014, następna „Ukryte w kronice Sieradza” w roku 2017, „Opowieści lasu” w 2019 roku a „Rzecz rzecze” w roku 2022. Ponadto uprawia turystykę górską, rowerową, kajakową i narciarstwo biegowe.
Życie zapisane w słojach
Życiorys drzewa czas zapisał w słojach. Ramą portretu żywota jest kora, skóra chroniąca przed szkodnikami. Pod nią łyko- układ oddechowy, który przewodzi dwutlenek węgla pobierany przez liście. Dalej biel- układ krwionośny ciągnący wodę z korzeni. Woda i dwutlenek węgla tworzą glukozę a ona daje drzewu energię. Centrum pnia stanowi ciemna twardziel- kręgosłup drzewa.
Drzewa rosną na piasku, wśród skał, na bagnach. Gną je wiatry, piecze słońce, karmi deszcz, okrywa śnieg. Są różne, nawet tego samego gatunku. Pokrój każdego z pni jest inny. To są indywidualności. Warto przyjrzeć się obrazom ich życia.
Janusz Ziarnik