Wróć do wszystkich wystaw

Wystawa Małgorzaty Drozd-Witek „KORAB I malarstwo” 10 kwietnia – 8 maja 2026 r.

10 kwi 2026 - 08 maj 2026

Małgorzata Drozd-Witek
Urodzona w 1978 roku w Łańcucie. Studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego; Instytut Sztuk Pięknych, kierunek: Pedagogika w zakresie wychowania plastycznego (licencjat: 1997-2000, WSP), Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (studia magisterskie: 2000-2002, UR). Dyplom z wyróżnieniem (2002 r.), zrealizowany w pracowni malarstwa prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej oraz w pracowni grafiki warsztatowej (aneks) prof. Andrzeja Pietscha. Temat magisterskiej rozprawy pisemnej: Postać ludzka w rysunku i malarstwie dzieci i młodzieży.
Doktorat obroniła w 2013 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Promotor w przewodzie doktorskim: prof. dr hab. Teresa Żebrowska, UP w Krakowie.                          
Habilitację otrzymała w 2020 roku uchwałą Rady Dyscypliny Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pracuje w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni (od 2003 r.), prowadząc zajęcia na kierunkach: Malarstwo, Sztuki Wizualne, Grafika oraz dla słuchaczy UTW UR i w Szkole Doktorskiej UR. Obecnie na stanowisku profesora uczelni. W latach 2003-2010 kierownik i koordynator studenckich praktyk pedagogicznych ciągłych. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2021 r.).
W pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką – często autorsko łączy techniki. W swoich rozważaniach koncentruje się głównie na kondycji człowieka, w aspekcie zmagań z losem i przeznaczeniem, jak i w aspekcie duchowej i metafizycznej perspektywy.

OSIĄGNIĘCIA:

Laureatka 22 nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grand Prix 12. Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt – Przemyśl 2024 oraz I Nagrody – Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2018” – BWA Rzeszów.
Swoją twórczość prezentowała na 20 wystawach indywidualnych (galerie i muzea m.in. w Sanoku, Krakowie, Gorlicach, Łodzi, Zakopanem, Olkuszu) i w ponad 230 ekspozycjach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą; Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, USA, Węgry, Włochy, w tym w większości na mających wieloletnią tradycję, wymagających kwalifikacji jury, kuratorskich wystawach problemowych uwieńczonych publikacjami.
llustratorka (zaproszenie) m.in. polsko-niemieckiego tomu poezji Janusza Szubera Esej o niewinności / Essay uber die Unschuld (Wrocław/Dresden 2015) oraz antologii Na ulicach wyobrażeń. 115 wierszy polskich / Auf den Straßen des Imaginären. 115 polnische Gedichte (Wrocław/Dresden 2021).
Uczestniczka ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich, naukowo-artystycznych.   Posiada obrazy w kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i zagranicą.

Wystawy indywidualne (wybór):
2024
– „Antaba 2024”, Galeria Europejskiego Centrum Kultury LOGOS w Łodzi.
2022
– „Na ulicach wyobrażeń” – indywidualna prezentacja prac malarsko-rysunkowych połączona z promocją polsko-niemieckiej antologii Na ulicach wyobrażeń. 115 wierszy polskich / Auf den Straßen des Imaginären 115 polnische Gedichte, wybór i przekład: Z. Bilut-Homplewicz, A. Hanus, M. Lami, R. Maloszek, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych im. Wł. Kotkowskiego – Rzeszów.

2021
– „Beata Bugaj-Tomaszewska, Małgorzata Drozd-Witek” – wystawa prac laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu  Malarskiego Moje Zakopane”, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

2020
– „Antaby i trwałość nietrwałości”, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów; Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów – Gorlice.

2019
– „Małgorzata Drozd-Witek – malarstwo”, w ramach V Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej Olkusz 2019, Galeria Sztuki  Współczesnej BWA – Olkusz
– „Fragmenty. Trwałość nietrwałości”, Galeria r_z / ORz ZPAP – Rzeszów.

2017
– „Konfiguracje”, Galeria „TO-TU” Stowarzyszenia Promocji Kultury i Sztuki Pogranicze – Rzeszów.

2015
– „Janusz Szuber – Małgorzata Drozd-Witek” – indywidualna wystawa prac malarskich i graficznych połączona z promocją polsko-niemieckiego tomu poezji Janusza Szubera pt. Esej o niewinności / Essay uber die Unschuld, Muzeum Historyczne – Sanok.


2013
– „Między słowem a obrazem. Przestrzeń modlitwy”, Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej przy Wydziale Sztuki UR i Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – wystawa towarzysząca Konferencji naukowej pt. Człowiek w przestrzeni sakralnej. Liturgia. Literatura. Sztuka, Galeria Na Najwyższym Poziomie – Elektromontaż – Rzeszów.

2009
– „Psalmy”, Galeria LABIRYNT N’2 – Kraków.
– „Moje Psalmy”, SCK – Mielec.

2006/2007
– „Malarstwo i grafika”, Galeria „MAGNEZ”, Zespół Pałacowo – Parkowy w Przeworsku.

2005
– „Malarstwo, grafika”, Galeria „GIL” Politechniki Krakowskiej – Kraków.

2004
– „Malarstwo i Grafika”, Centrum Sztuki Współczesnej „SOLVAY” – Kraków.
– „Małgorzata Drozd-Witek – Malarstwo, Grafika”, BWA – Rzeszów.
 
Nagrody i wyróżnienia za twórczość (wybór):

2024
– Grand Prix, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie pod patronatem Prezydenta RP: 12. Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2024 pt. Chimery współczesności: autorefleksja i metafizyka (kurator artystyczny: dr hab. R. Yatsiv – prorektor do spraw nauki Lwowskiej Narodowej ASP i Narodowego ZAP Ukrainy), organizator BWA Przemyśl, wystawa inauguracyjna cykl wystaw: Galeria ARP – Zamek w Krasiczynie.

2022
– Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny, Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia – Galeria Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn.

2021
– Nominacja do nagrody w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, Rzeźba Roku 2021”, BWA Rzeszów.

– Zaproszenie do umieszczenia prac / wykonania ilustracji w antologii Na ulicach wyobrażeń. 115 wierszy polskich / Auf den Straßen des Imaginären. 115 polnische Gedichte, Wrocław / Dresden 2021.

2020
– Wyróżnienie honorowe w V Ogólnopolskim Konkursie „Kolaż & Asamblaż”, Galeria Sztuki Współczesnej, BWA Olkusz.

– Wyróżnienie honorowe w III Ogólnopolskim Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny, Galeria Miejska – Bisztynek.

Dołącz
  • Data: 10 kwi 2026 - 08 maj 2026
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Małgorzata Drozd-Witek
  • Czas trwania:24 dni

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content