Wróć do wszystkich wystaw

I Międzynarodowa Wystawa Plakatu „DIALOG” 16 maja – 19 czerwca 2026 r.

16 maj 2026 - 19 cze 2026

Parafrazując słowa piosenki Andrzeja Rosiewicza, „pięćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień”.
A ten dzień przypadł dzisiaj, podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 50-lecia Galerii BWA w Sieradzu. Notabene, dziś w kalendarzu przypada Dzień Działacza Kultury.
Francuski pisarz André Malraux powiedział, cytując: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”.
Te słowa idealnie oddają potrzebę obecności kultury, w kulturze i dla kultury.
Dziękuję dyrektorowi BWA, panu Tomaszowi Oszczędzie za zaproszenie na to szczególne wydarzenie.

Dla mnie BWA to wspomnienia licznych wystaw, kiedy jeszcze jako dzieciaka, ojciec zabierał mnie do galerii. Był to swego rodzaju przywilej, bowiem na wernisaż można było przyjść tylko za okazaniem zaproszenia, a te co miesiąc trafiały do naszej skrzynki na listy, m.in. dzięki Małgorzacie Szymlet-Piotrowskiej. Dziś byłby zapewne szczęśliwy, że zostawił w ten sposób namacalny ślad mojej obecności.
Tą obecnością na przestrzeni lat był przywilej „podglądania” pracy wybitnych artystów na plenerach malarskich w Kamionie, ale też uczestniczenia w XII i XIII Sieradzkich Prezentacjach Plastycznych w 2008 i 2011, poplenerowej wystawie III Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Sieradzkie Impresje” w 2010. Później doczekałem się wymarzonej – indywidualnej wystawy…niestety w najtrudniejszym momencie dla świata kultury i sztuki, czyli w czasie pandemii we wrześniu 2020 roku. Po drodze była jeszcze kameralna wystawa ze zbiorów BWA w Dworze w Kalinowej w lipcu 2023 r.
Z ogromną dumą wróciłem 16 maja 2026 roku do BWA jako pomysłodawca, współorganizator i kurator „I Międzynarodowej Wystawy Plakatów Dialog”

Mimo, że doświadczenie w organizacji wystaw już miałem, było to wydarzenie szczególne. Wymagało dopięcia wielu kwestii, w których wsparł mnie cały zespół galerii. Obecność podczas wernisażu licznych gości, pozytywne opinie odbiorców i przede wszystkim odpowiedź 87 artystów z całego świata, utwierdziła nas, że BWA ma silną pozycję i nie będzie to nasze ostatnie słowo w tej kwestii. Oczywiście ekspozycja doskonale dopełniła dzisiejsze wydarzenie.
Jubileusz 50-lecia, zaproszeni Goście oraz kuluarowe rozmowy pokazały, że sztuka i kultura to wyzwanie i odpowiedzialność.
Pięknie podsumował to Michał Śledziński, mówiąc w imieniu pracowników o galerii jako okręcie.
Odnosząc się do tego trafnego porównania, Dyrektorowi, całemu Zespołowi BWA, ale także Artyst(k)om i Gościom Galerii BWA w Sieradzu, życzę wypływania na bezkresny ocean sztuki, a każdy rejs niech wyznacza szlaki do kolejnych jubileuszy.

Marcin Grabia   Kurator wystawy

Dołącz
  • Data: 16 maj 2026 - 19 cze 2026
  • Lokalizacja:Sieradz
  • Artysta:Marcin Grabia
  • Czas trwania:30 dni

BWA w Sieradzu © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatnosci / Deklaracja Dostępności

Skip to content